Wymrażanie kurzajek

Usuwanie brodawek wirusowych

Wymrażanie do 30 kurzajek na jednej wizycie.
Skuteczna terapia dla dorosłych i dzieci.

Cena: 220 zł.

lub telefonicznie 502 106 456

Stopy bez kurzajek

Wymrażanie kurzajek (kriochirurgia)

Wymrażanie kurzajek (brodawek wirusowych) to skuteczny zabieg usuwania zmian skórnych spowodowanych przez wirusa HPV. Zabieg pozwala na usuwanie kurzajek na dłoniach, brodawek na stopach oraz innych częściach ciała.

Wymrażanie ciekłym azotem (krioterapia, kriochirurgia) niszczy warstwę naskórka zainfekowaną wirusem. Kurzajka stopniowo się wypłyca, aż do momentu, gdy cały zakażony naskórek zostanie zniszczony.

Technika zabiegu

Wymrażanie odbywa się przy użyciu podtlenku azotu o temperaturze około -190°C, aplikowanego na brodawkę specjalnym urządzeniem. Zabieg nie wymaga znieczulenia. Czas trwania zabiegu jest krótki – od kilku do kilkunastu sekund. Zabieg jest bezkrwawy, nie narusza ciągłości skóry. Zamrażanie tkanek zmniejsza ryzyko zakażenia rany, ponieważ bakterie również ulegają zniszczeniu.

Kto wykonuje zabieg?

Dermatolog Monika Głombiowska


Monika Głombiowska, dermatolog

Dermatolog zaleca jak najszybsze usunięcie kurzajek, żeby nie roznosiły się na inne części ciała.

Jeśli nie działają domowe sposoby, najlepiej skorzystać z profesjonalnej pomocy dermatologa i wymrozić brodawki. Wymrażanie kurzajek jest bezinwazyjne i szybko się goi.

Przed zabiegiem badam miejsca, które są zarażone wirusem brodawczaka. Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań, zamrażam brodawki spryskując je ciekłym azotem.

Tak wygląda zabieg wymrażania kurzajek

Pacjenci o nas

Więcej opinii znajdziesz na ZnanyLekarz.pl

Skąd się biorą kurzajki?

Kurzajki, czyli brodawki wirusowe, są wywoływane są przez wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) i w zależności od typu wirusa mogą one występować na skórze, w obrębie narządów moczowo-płciowych, a nawet w obrębie jamy ustnej i górnych dróg oddechowych.

Podobnie jak inne rodzaje infekcji wirusowych kurzajki są zakaźne. Można się nimi zarazić poprzez kontakt z chorym naskórkiem. Do zakażenia może dojść w domu, jeśli ma kurzajki któryś z domowników, a także np. na basenie, w saunie czy solarium.

Kurzajka (brodawka wirusowa) z bliska
Kurzajka (brodawka wirusowa) z bliska

Dlaczego należy usuwać kurzajki?

Mimo, że brodawki wirusowe / kurzajki nie są z reguły groźne dla zdrowia, warto się ich pozbyć jak najszybciej:

 • żeby nie mieć ich coraz więcej (wtedy usuwanie trwa znacznie dłużej)
 • żeby nie zarażać innych osób (dzieci, domowników, itp.)
 • żeby nie bolała stopa podczas chodzenia
 • ze względów estetycznych, żeby dłonie ładnie wyglądały.

Brodawki podeszwowe, ale również brodawki zwykłe, mogą być trudne do usunięcia domowymi sposobami lub preparatami dostępnymi w drogeriach i w aptekach bez recepty. Profesjonalny zabieg wymrażania kurzajek ciekłym azotem pozwala na szybsze i skuteczniejsze pozbycie się brodawek.

Zdrowe stopy

Zalety wymrażania kurzajek

 • zabieg trwa kilka minut
 • niski koszt zabiegu w porównaniu do innych metod usuwania
 • krótkie terminy oczekiwania na zabieg
 • mniejszy ból niż przy usuwaniu laserem lub metodą koagulacji
 • znikome ryzyko powstania blizn
 • niekłopotliwe gojenie
 • dużo wyższa skuteczność niż metody domowe

lub telefonicznie 502 106 456

Wymrażanie kurzajek – często zadawane pytania

Kto może korzystać z zabiegu wymrażania kurzajek?

Wymrażanie brodawek wirusowych może być stosowane u wszystkich – również u dzieci, kobiet ciężarnych, pacjentów z chorobami nowotworowymi, zaburzeniami krzepnięcia, z wszczepionymi urządzeniami elektrycznymi (np. rozrusznikami, defibrylatorami).

Ile potrzeba zabiegów, żeby usunąć kurzajki?

Małe, pojedyncze kurzajki można czasem usunąć nawet za pierwszym razem.

Duże kurzajki, istniejące od dawna, wymagają kilku do nawet kilkunastu zabiegów. Szczególnie brodawki na podeszwach stóp (zwłaszcza tzw. brodawki mozaikowe) są oporne na leczenie niezależnie od stosowanej metody.

Najlepsze efekty daje połączenie wymrażania z innymi metodami, np. ze stosowaniem preparatów złuszczających.

Gojenie po wymrażaniu kurzajki

Bezpośrednio po zabiegu na skórze powstaje pęcherz, czasem wypełniony płynem (dzieje się tak najczęściej miejscach, gdzie skóra jest cienka). Gojenie trwa krótko, około 2-3 tygodni. Możliwym powikłaniem jest powstanie blizny, ale często blizna nie powstaje.

W przypadku gojenia brodawek umiejscowionych na podeszwach stóp, zdarza się bolesność podczas chodzenia, która dość szybko ustępuje.

Miejsce po wymrażaniu należy smarować preparatem, zaleconym przez lekarza w zależności od indywidualnej sytuacji pacjenta. Skórę można normalnie myć. W przypadku brodawek podeszwowych, często bardzo opornych na jakiekolwiek leczenie, pomiędzy zabiegami należy moczyć stopy w mydlinach z szarego mydła, aby zmiękczyć skórę. Ponadto, warto za pomocą skalpela samodzielnie usuwać zrogowaciały naskórek otaczający brodawkę i powodujący dyskomfort podczas chodzenia. Dokładnych instrukcji dotyczących samodzielnej pielęgnacji udziela lekarz dermatolog. Najlepsze efekty daje połączenie wymrażania z innymi metodami, np. ze stosowaniem preparatów złuszczających.

Usuwanie kurzajek domowym sposobem

Preparaty złuszczające dostępne w aptekach bez recepty czy w drogeriach (kwas salicylowy, azotan srebra i podobne), smarowanie sokiem z ziół (np. z jaskółczego ziela) może być w niektórych przypadkach skuteczne, ale z reguły usunięcie kurzajki będzie trwało znacznie dłużej.

Jeśli widzisz, że domowe sposoby nie przynoszą oczekiwanych efektów, zalecamy skonsultowanie się z dermatologiem.

ROZMOWA Z DERMATOLOGIEM

Brodawki wirusowe (kurzajki)

Zachęcamy także do lektury naszego artykułu w całości poświęconego problemowi brodawek wirusowych.

Dłonie bez kurzajek

Wymrażanie kurzajek Gdańsk

Skuteczna terapia dla dorosłych i dzieci.
CM Immuno Zdrowie Gdańsk Przymorze.

lub telefonicznie 502 106 456