Chirurgiczne usuwanie zmian skórnych

W ramach tej usługi oferujemy chirurgiczne usuwanie:

  • znamion, pieprzyków
  • włókniaków
  • tłuszczaków
  • kaszaków
  • wrastających paznokci
  • oraz innych zmian.
Umów wizytę zobacz ceny

Kompleksowe usługi

Dodatkowo przed zabiegiem usunięcia pieprzyka możesz zbadać się za pomocą bezinwazyjnej dermatoskopii (jest to odrębna usługa, patrz ceny poniżej). Doświadczony lekarz dokładnie obejrzy i oceni zmiany skórne oraz powie, czy zmiana powinna zostać usunięta chirurgicznie.

Wykonujemy także badania histopatologiczne wyciętej zmiany (odrębna usługa), jeśli takie będzie zalecenie lekarza po badaniu dermatoskopowym.

Dermatoskopia Immuno Zdrowie Gdańsk
Dermatoskopia

Usuwanie pieprzyków i innych zmian – ceny

Konsultacja chirurga wraz z zabiegiem wycinania jednego znamienia lub innej zmiany skórnej350-700 zł 
Konsultacja chirurga bez zabiegu wycinania zmiany skórnej180 zł
Dermatoskopia200 zł
Badania histopatologiczne wyciętej zmiany100 zł

Cena zabiegu obejmuje również zdejmowanie szwów.

Umów wizytę

Obserwujesz niepokojące zmiany skórne? Nie zwlekaj, umów się na badanie.

Często zadawane pytania

Jak wygląda zabieg chirurgicznego usuwania znamion?

Zabieg polega na wycięciu zmiany skórnej/podskórnej w znieczuleniu miejscowym lignokainą 1%. Zabieg wykonywany jest radykalnie (bez pozostawienia chorobowo zmienionej tkanki). Zazwyczaj sam zabieg trwa około 10-15 minut. Zakładane szwy ściąga się w 7 dobie od zabiegu.

Czy chirurgiczne usunięcie zmiany złośliwej może powodować rozsianie komórek nowotworowych?

Wycięcie chirurgiczne zmiany złośliwej nie spowoduje rozsiania choroby.

Czy to prawda, że laserowe usuwanie znamion jest mniej inwazyjne od chirurgicznego? Jakie zalety ma metoda chirurgiczna w porównaniu do lasera?

Usunięcie zmiany laserem jest mniej bolesne i mniej inwazyjne. Metoda chirurgiczna daje przede wszystkim pewność doszczętnego usunięcia zmiany, natomiast laser takiej gwarancji nie daje.

Czy możemy samodzielnie stwierdzić, że znamię może być groźne? Co powinno nas zaniepokoić?

Każda zmiana pojawiająca się w obrębie znamienia powinna wzbudzić nasz niepokój i skłonić do wizyty u dermatologa. Powiększenie rozmiarów znamienia bądź zwiększenie jego grubości, zmiana zabarwienia (przebarwienia, nieregularne zabarwienie, odbarwienie, zaczerwienienie), wystąpienie obrzęku bądź odczynu zapalnego, krwawienia, owrzodzenia lub świądu, powinny bezwzględnie nakłonić nas do pilnej wizyty u lekarza.

Niegroźne są znamiona łagodne (zwykłe) – o regularnej, symetrycznej budowie, dobrze odgraniczonym brzegu i równomiernie rozmieszczonym barwniku oraz o średnicy poniżej 5 mm. Ryzyko rozwoju czerniaka z tych znamion jest niewielkie. Niebezpieczne są znamiona atypowe – asymetrycznego kształtu, o nieregularnym brzegu, różnorodne kolorystycznie i o średnicy powyżej 5 mm – ten typ może ulegać zezłośliwieniu i transformacji w kierunku czerniaka.

Na czym polega badanie znamion? Co to jest dermoskopia (dermatoskopia)?

Badanie znamion przez dermatologa polega na ocenie klinicznej i dermoskopowej zmian barwnikowych. Ocena kliniczna to oględziny znamion danej osoby, wybranie tych, które budzą wątpliwości i należy zbadać je dokładniej. Jeśli ktoś ma dziesiątki czy setki znamion na ciele, niemożliwe jest dokładne zbadanie wszystkich i nie jest to potrzebne, ponieważ większość to niegroźne zmiany. Dermoskopia (dermatoskopia) jest nieinwazyjną metodą, umożliwiającą ocenę znamion z użyciem przyrządu optycznego z podświetleniem, zwanego dermatoskopem. Dermoskopia pozwala odróżnić zmianę łagodną od złośliwej, barwnikową od niebarwnikowej oraz odróżnić czerniaka od zmiany łagodnej.

Co należy zrobić, gdy lekarz ma podejrzenia, że znamię może być niebezpieczne?

W takiej sytuacji dermatolog z reguły kieruje pacjenta do chirurga celem usunięcia chirurgicznego zmiany, połączonego z badaniem histopatologicznym usuniętego materiału.

Niektóre osoby obawiają się wycięcia znamienia „na wszelki wypadek”. Zupełnie niesłusznie. Gdy nie mamy pewności co do rodzaju zmiany, decydowanie lepiej jest wyciąć zmianę łagodną niż przeoczyć czerniaka. Usunięcie zmiany łagodnej nie niesie za sobą żadnych negatywnych skutków.

Szkodliwy mit, że niektórych znamion nie można ruszać, a ich wycięcie kończy się tragicznie, powstał zapewne na skutek zbyt późnego zgłaszania się chorych do specjalisty, kiedy komórki rakowe rozprzestrzeniły się po organizmie, a usunięcie znamienia nie mogło już pomóc.

Wrastający paznokieć – leczenie

Wrastający paznokieć to bolesne schorzenie, które najczęściej dotyczy dużego palucha u nogi. Paznokieć wrastając w otaczającą go skórę powoduje stan zapalny (zaczerwienienie, czasem ropień) oraz ból. Przyczyną wrastania paznokci może być noszenie zbyt ciasnego obuwia, urazy, nieprawidłowe obcinanie, a także długo utrzymująca się grzybica.

Leczenie wrastającego paznokcia polega z reguły na chirurgicznym usunięciu części paznokcia. Zabieg jest wykonywany przy całkowitym znieczuleniu palca. Celem zabiegu jest zmniejszenie szerokości paznokcia tak, aby nie dochodziło do wrastania w skórę. Szwy założone w trakcie zabiegu zdejmuje się po około 7 – 14 dniach.

Masz inne pytania?

Chętnie na nie odpowiemy!